Youth World Sailing Championship - Sanya

14.12.2017

V Číně na ostrově Hainan bylo zahájeno mistrovství světa mládeže. Je zde 380 jachtařů ze 62 zemí světa, kteří závodí na 260 lodích. Z České republiky byli nominováni čtyři závodníci - Šimon Mareček a Jan Svoboda na 29eru, Lucie Keblová na Laseru Radial a v téže třídě také Ben Přikryl. Já (David Křížek) jsem dostal důvěru v roli trenéra a jako vedoucí týmu skupinu doplnila Johana Rozlivková. Zde jsou naše příběhy z daleké Číny (čtěte prosím zdola - postupně budu přidávat další dny).

5. den (15. prosince 2017)

Včera byl extrémně náročný den. Hlavně psychicky, a tak se omlouvám, že jsem v sobě už nenašel dostatek sil, abych vám tu hrůzu popsal. Očekávalo se mírné zesílení větru. Kluci odebrali 1mm z podložky pod stěžněm. Ta způsobuje narovnání stěžně ve spodní části a lepší výkon hlavní plachty. Zároveň ale stěžeň ztrácí trochu na dynamičnosti a zhoršuje se akcelerace, což je v poryvovém větru fatální. Bohužel ale vítr naopak zeslábl a výkon trochu chyběl. Navíc se zvýšila návětrnost lodě, čímž se zvětšil odpor a zhoršila manévrovatelnost. V první rozjížďce kluci nechali otočit loď nad sebou, aniž by jí následovali. Ta si pak vybudovala spoustu místa na rozjetí při startu. Navíc si neohlídali ani závětří, kam jim vklouzl tým NOR a definitivně je odstavil. Pak obrat pod loď, obrat pod loď a obrat pod loď. A o mě se pokoušely mrákoty. Apeloval jsem na jejich pověstnou drzost a bojovnost, ale byli jak opaření. Ve druhém startu zastavili těsně pod lodí soupeře, ale dostali se moc dopředu. Loď si v klidu zastavila, odpadla a zezadu najela pod kluky a definitivně je odstavila. Reakce obrany nula. Pak série dalších chyb, ale když bojujete ve větrném stínu celé flotily, moc šancí už nemáte. V poslední rozjížďce dne si kluci najeli na startovní čáře úplně doleva. Nad sebou drželi loď a pod sebou měli asi 20 metrů na rozjetí. Nikdo jiný tam nebyl. Chvilku před startem se dostali příliš dopředu, loď z návětří si přibrzdila, podjela je, vyostřila, odstavila je a odjela. Pak jim ještě hodila obrat na pravobok před špičku a oni se málem cvakli a to už byl konec mého coachování. Na to už jsem fakt neměl. Poslední trénink na Gardě byl zaměřen ze 60% na udržení pozice na startu a obranné mechanismy. Kluci to zvládali dobře a machrovali na ostatní, ale tady už to nedokázali.

Dnes v poslední rozjížďce opět zůstali trčet na startu. Určitě hraje roli jejich hmotnost. Bez akcelerace to prostě nejde. Jinak měli několik velmi pěkných momentů. Zejména průjezd bránou byl fakt super. Ale počítá se výsledek v cíli a ten byl opět přes dvacet. Celkově tedy 25. místo. Oproti Malajsii si dokonce o místo pohoršili. Podmínky byly letos doslova extrémní. Vítr ze všech stran a poryvy. Naštěstí nebyly krátké vysoké vlny, ale rovná hladina. Návětrná bóje byla vždy hozená do strany, tak se muselo vždy volit mezi sílou větru, směrem větru, čistým větrem, pohybem flotily, vzdáleností k bóji atp. Bylo to těžké a řada favoritů zde pohořela. Navíc klukům vždy vyhovoval spíše jachting typu Garda, kdy to dotáhnete a jedete. Hlavní problém ale byl, že kluci nedokázali dojet ani jednu výbornou rozjížďku. Porazili je Maďaři, kteří měli 7 a 6, pak Holandsko 2, Singapore 2, Polsko 4,6,10, Británie 6,7,10 atp. Všichni dokázali zajet alespoň jednou skvěle. Kluci měli jen čtyři slušné dojezdy. Bez jediného dobrého startu to ale nejde. Je to velká škoda, ale je třeba se z toho poučit a jít dál. Už mám celou řadu změn pro nadcházející sezónu.

Co se týče Laserů, tak je určitě třeba pochválit Bena, který se dokázal vybudit k několika dobrým startům a užil si i několik kol v první desítce. Dokonce zde má i jeden celkový dojezd. Pokud na sobě bude pracovat, má všechno před sebou. Co se týče Lucky, tak všichni ví, že její odchod z 29eru jsem považoval za nesmysl. Mohla tady bojovat s těmi nejlepšími, ale místo toho se trápila s pomalejší rychlostí na Laseru. Nutno říct, že do toho dala maximum a je to skvělá bojovnice, ale pokud nemáte výškové a hmotnostní parametry a tedy i rychlost, pak se prostě nedá nic dělat. Lucka může jen doufat, že pro olympiádu v Marseille vyberou nějakou třídu pro její menší postavu. Skvěle se myslím začlenila i Johana, která dokázala dobře rozebrat situace na vodě, ale být i psychickou oporou a podporou závodníků.

Teď nás čeká slavnostní vyhlášení a následná party. Mám z toho velké obavy a jako tým jsme se domluvili, že to decentně oslavíme až zítra. Snad to dnes proběhne v klidu a nikomu se nic nestane. Mám tendenci tyto věci brát s nadhledem, ale poté, co jsem zažil v Malajsii, už to vidím jinak. Díky, že jste to dočetli až sem a díky za vaší podporu.

YOUTH SAILING WORLD CHAMPIONSHIP - SANYA, CHINA

29er - chlapci (30 národů)

25. místo - Š. Mareček / J. Svoboda - 25,22,15,11,18,(26),25,20,13,20,26,20,21

Laser Radial - chlapci (51 národů)

30. místo - Ben Přikryl - 20,(48),33,42,9,16,22,33,22

Laser Radial - dívky (40 národů)

33. místo - Lucie Keblová - 24,26,22,35,36,30,26,(37),34

4. den (14. prosince 2017)

Dnes bez komentáře. Po třech téměř identických chybách v řadě na startu mi došel humor i chuť do psaní. Zítra poslední rozjížďka. Určitě dám vědět, jak to dopadlo.


YOUTH SAILING WORLD CHAMPIONSHIP - SANYA, CHINA

29er - chlapci (30 národů)

25. místo - Š. Mareček / J. Svoboda - 25,22,15,11,18,(26),25,19,13,20,26,20

Laser Radial - chlapci (51 národů)

31. místo - Ben Přikryl - 20,(48),33,42,9,16,22,33

Laser Radial - dívky (40 národů)

33. místo - Lucie Keblová - 24,26,22,35,36,30,26,(37)


3. den (13. prosince 2017)

Raní rutina - rozcvička, snídaně, brífink, rychlé instrukce a vyplutí na vodu. Honza dnes v panice, že zapomněl převlečník, což by znamenalo jednobodovou penaltu. Oběhl stání lodě, stan, loď, stání, stan a nakonec to našel těsně před samotným vyplutím v lodi. Alespoň se proběhl.

Honza a Šimon jsou za všech okolností v pohodě.
Honza a Šimon jsou za všech okolností v pohodě.

Na vodě dnes foukalo dle předpovědi o něco víc, než předchozí dny. Opět se zdála být výhodnější levá strana kurzu, ale hodně to skákalo. Celkově se dá říci, že vítr postupně zesiloval vlevo, pak se roztáhl po celé ploše a zase začal mizet, ale nejdéle se udržel vpravo. Změny šly pokaždé z jiné strany. Výhodnost čáry se také měnila a návětrná bóje nebyla nikdy proti větru. Velmi těžké podmínky. Kluci úvod zazdili špatným startem. Navíc ani nemohli otočit doprava a ze startovní čáry odjížděli poslední. Ani levý extrém je z toho nevytáhl, zejména když vyšlo pravé křídlo a bóje byla hodně vpravo. Na návětrné bóji 29. místo. Pak celkem dobrý zaďák a hezký nájezd do brány. Možná šlo odhalzovat do menší skrumáže na levé straně, ale netvrdím to na 100%. Poslední stoupačka doprava. Jinudy to ani moc nešlo jet. Pak zaďák s propásnutím jednoho poryvu a v cíli 25. místo. Ve druhém startu byla nepatrně zvýhodněná pravá strana. Už tři minuty před startem se tam začala tvořit velká skrumáž a polovina čáry zůstala úplně prázdná. Kluky na poslední chvíli zavřeli Švédové. Pak obrat, další obrat a další a opět naprostý propad a 29. místo na návětrné bóji. Strašný pohled. Přitom vlevo odstartoval tým URU naprosto osamocen. S obrovským náskokem vyhrál levou stranu a na návětrné točil na 3. místě. Škoda, že se kluci tlačili do největšího balíku. Navíc jim tu chybí jejich pověstná drzost. Snažím se to v nich probudit. Na břehu už jim to jde skvěle, ale přenést na vodu se to zatím nedaří. Z předposledního místa se jim podařil skvělý zaďák, kde předjeli 10 lodí. Výborný byl i průjezd bránou a dokonce i na výhodnější straně. Vítr zesílil a Šimon začal občas i vyvažovat. Bylo to hned znát. Skvělá stoupačka a na návětrné 12. místo. Na zaďáka kluci v polovině kurzu odhalzovali do poryvu, ale ten je nepřetáhl na druhé křídlo a ustal. Lodě je pak objížděly z obou stran. V cíli 20. místo. V poslední rozjížďce start zleva mimo hlavní skrumáž, což je vzhledem k proměnlivému větru vždy lepší. Nechali ale opět rozjet loď nad sebou a zapadli za tým DEN. Navíc se jim nepodařilo včas přejet na pravé křídlo a na návětrné bóji to bylo 22. místo. Následný zaďák se drželi ve větru, ale moc přetáhli křídlo. V bráně pak neměli moc na vybranou a dostali se do skrumáže a možná i mírně ztratili. Poslední stoupačka zlepšení nepřinesla a na návětrné to bylo stále 22. místo. Na posledním zaďáku ale natáhli křídlo a snažili se ostrou jízdou udržet na spodní hraně dlouhého poryvu. To se jim podařilo a po halze s ním dojeli až do cíle. Vzali velkou skupinu lodí obloukem a v cíli to znamenalo 13. místo. Všichni ale mají alespoň jeden dojezd v první desítce. To klukům stále chybí. Znamená to tedy opět propad zpět na 24. místo.

Lucka bojuje o každý metr
Lucka bojuje o každý metr

Lucka dnes bojovala ve dvou rozjížďkách, ale v první rozjížďce si připsala škrtačku a ve druhé to také moc nevylepšila. Vítr zesílil a ona začala ztrácet rychlost. S dojezdy 36 a 31, jí patří průběžné 32. místo. Hrdinou dne je ovšem Ben, který zaznamenal dva naprosto skvělé dojezdy na 9. a 16. místě. Apelovali jsme na něj, aby si ponechal svoji slušnost na břehu a zakomponoval Šimonovu drzost na vodě. Zdá se, že to funguje. Dnes startoval skvěle. Zatím mu patří průběžné 31. místo.

Zpráva pro rodiče:

Jsme myslím skvělý funkční tým, ve kterém má každý své místo. Všichni děláme co můžeme, abychom dosáhli co nejlepších výsledků. Není to jednoduché, ale to také nikdo nečekal. Šimon je skvělý, všechny nás baví a na vodě mu to pálí. Okruh pod břehem je ale extrémně náročný. Žádný z předešlých šampionátů nebyl tak vyrovnaný. Honza má své období vzdoru, ale tím se nenecháme rozhodit a naučili jsme se s tím žít. Na vodě ale podává maximální výkon. Ben je super. Včera měl nervy z nevydařeného dne, ale dokázal se s tím srovnat a vybudit se ke skvělému výkonu. Je fajn ho mít v týmu. Lucka je jako vždy v pohodě. Navíc podává velmi vyrovnané výkony, i když je vítr často nad jejím limitem. Johana je dobrý lídr týmu a všichni ji akceptují. Závodníci dobře chápou, že se snaží udělat vše v jejich prospěch. Myslím, že to funguje. Čekají nás ještě dva dny. Zítra 3 rozjížďky na okruhu 29erů a 2 u Laserů a má snad konečně foukat. V pátek nás pak čeká už jen poslední rozjížďka, slavnostní vyhlášení a velká party. Tam se po zkušenostech z minulých ročníků obávám velkého průšvihu. Proto se snažím všechny přesvědčit, že se po vyhlášení budeme držet trochu v pozadí a uděláme si drobný večírek o den později. Johaně ani Honzovi nefungují pořádně mobily. Začaly se přehřívat a po půl minutě kolabují. To jen na vysvětlenou, pokud příliš nekomunikují.

Držte nám stále palce!!!


YOUTH SAILING WORLD CHAMPIONSHIP - SANYA, CHINA

29er - chlapci (30 národů)

24. místo - Š. Mareček / J. Svoboda - 25,22,15,11,18,(26),25,20,13

Laser Radial - chlapci (51 národů)

31. místo - Ben Přikryl - 20,(48),33,42,9,16

Laser Radial - dívky (40 národů)

32. místo - Lucie Keblová - 24,26,22,35,(36),31


2. den (12. prosince 2017)

Šimon s Honzou bojují s favorizovanými Francouzi
Šimon s Honzou bojují s favorizovanými Francouzi

Dnes to bylo hodně náročné. Po snídani a rozcvičce jsme s Johanou vyrazili na brífink trenérů a meteo. Pak rychle zabalit věci a už jsme vyplouvali každý na svůj okruh. Pořadatelé nám totiž nezajistili polední odvoz na závodní trať, a tak jsme museli jet už ráno, i když naši závodníci začínali až odpoledne. Já jsem alespoň sledoval dívky na 29erech a mohl tak sestavovat optimální strategii, ale Johana koukala na Nacry 15, které se s Lasery nedají vůbec porovnávat. Pravidelně tedy alespoň měřila vítr. Já jsem shlédl 3 rozjížďky a pak přijeli Šimon s Honzou. V prvním startu si kluci vytvořili dostatek prostoru na rozjetí, ale zároveň dopustili včasné rozjetí lodě nad nimi. Museli jet rychlostní techniku a postupně zapadli za spodní loď. To je donutilo k několika obratům. Pak dotáhli levé křídlo a prodrali se kupředu, i když vítr nebyl moc silný. Drželi skvělou pozici, ale udělali pár drobných chyb v bráně a také při dojezdu do cíle. Ztratili 4 lodě, ale i tak to bylo skvělé 11. místo. Škoda, že to nedovezli. Ve druhé rozjížďce se naopak odvážili na pravé křídlo, které postupně převládlo a na návětrné bóji drželi 11. místo. Na zaďáka to udrželi a skvěle si tentokrát vedli i v bráně. Ve druhém kole ovšem nezvládli jízdu s genakrem. Nevychytávali poryvy a před cílem se dostali do středu trychtýře, kde se uhalzovali a postupně ztratili až na 18. místo. Ve třetí rozjížďce se tlačili na start z výhodnější pravé strany, ale nakonec ztratili pozici. Ihned na to zareagovali a hledali okamžitě řešení. To je velký pokrok oproti dřívějšku. Nakonec protínali čáru pravobokem od lodě jako poslední, protože se vítr mezi tím stočil a zvýhodnil levou stranu čáry. Nicméně v půlce stoupačky naprosto perfektně otočili a najeli si precizně do změny a poryvu, který je vytáhl před skupinu na levém křídle. Odtud pak přišla další změna a na návětrné bóji z toho bylo 7. místo. Pak dobrý zaďák i brána. Trochu možná předčasně stažený genakr, ale o to preciznější objetí bóje. Pak se ale díky větrnému stínu od genakrů a nepozornosti, lodˇ třikrát přehoupla do návětří, což zapříčinilo ztrátu výšky a postupné zařazení za doposud stříbrný tým FRA. Kluci museli otočit z výhodné strany a pak to šlo rychle z kopce. Ztratili rytmus a za stoupačku přišli o 14. míst. Další 4 lodě pak ztratili na zaďáka, což bych jim úplně nevyčítal, protože si vždy musí zvolit stranu a tady to opravdu nebylo lehké. Už mi ale vadilo, když pak ztratili tým ESP díky taktické chybě na cílové čáře. Za jedno kolo tedy propad ze 7. na 26. místo. Strašný pocit. Navíc i přes dva dobré dojezdy, posun kupředu o pouhou jednu příčku. Pole je extrémně vyrovnané a kluci mají těsně před sebou skifové velmoci GBR, BRA, ESP. Pořadí se stále mění, ale téměř každý má nějaký dojezd v první desítce. O to více škoda té poslední rozjížďky. Kluci zaslouží velikou pochvalu. Myslím, že perfektně pochopili složitost místního revíru v daných podmínkách, ale neubrání se chybám.

Na okruhů Laserů se odjely další dvě rozjížďky. Ben udržel pozici, i když se mu dnes vůbec nedařili starty. První dost nevyšel a ve druhém zůstal stát zaklíněn se závodníkem z Egypta, který v souboji ztratil páku s pínou. Pak už bylo nemožné lépe dohánět ztrátu ze zadních pozic. Nakonec tedy dojezdy 33 a 42. Lucka si drobně pohoršila, i když předváděla dobré výkony a i v silnějším větru se díky plnému nasazení držela. Nakonec dojezdy 23 a 35.

Těžký den. Držte palce zítra. Má to drobně zesílit, ale až odpoledne. My začínáme v 11 hodin.


YOUTH SAILING WORLD CHAMPIONSHIP - SANYA, CHINA

29er - chlapci (30 národů)

23. místo - Š. Mareček / J. Svoboda - 25,22,15,11,18,(26)

Laser Radial - chlapci (51 národů)

37. místo - Ben Přikryl - 20,(48),33,42

Laser Radial - dívky (40 národů)

31. místo - Lucie Keblová - 24,26,23,(35)

1. den (11. prosince 2017)

Dnešní první závodní den zahájili závodníci atletickou rozcvičkou pod vedením Johany. Honzovi se to tak zalíbilo, že se rozhodl, že bude od zítřka chodit každé ráno běhat delší tratě. Nikdo netuší, co ho to popadlo, ani proč to neprovozoval po dobu přípravy. Víme, že to není vhodné, ale trochu doufáme, že se z toho vyspí a na běh zase zapomene. Jestli od středy začne foukat, tak by se měl spíš snažit, aby vydržel tempo závodu až do konce.

Po snídani jsme absolvovali ranní brífink. Převlečníky se stále řeší a budou až zítra. Jinak jsme se nic významnějšího nedozvěděli. Všichni mají lodě a vybavení v pořádku. Lucka i Ben si pokřtili lodě. Mají tam nálepku, na které jsou čínskými znaky jména jejich lodí. Ta Benova se poeticky jmenuje "Já nejíst kočka" a ta Lucky "Já nejíst pes." Myslím, že lodě pojedou jak ďas.

Na vodu jsme vypluli všichni s dostatečným předstihem. Vítr skákal ze směrů 50°až 70° a předpověď hlásila tendenci přetáčení na 100° až 120°. Proud byl od hlavního přístavu, tedy z boku, ale měl postupně slábnout a pak přeskočit o 180°. Šimon s Honzou celkem dobře odstartovali a odrovnali tým GER, ale naopak tým GBR je postupně donutil k obratu. Bohužel ale ve stejnou chvíli nad ně otočil tým SWE a kluci začali boj o čistý vítr a sérií obratů se hodně propadli. Navíc se jim nedařily obraty a následně ani halzy. Provedení nestálo za nic a byla vidět nervozita. Největší chybou bylo časté točení do změn. Chtělo to více koukat před sebe a dojíždět hlouběji do poryvů, kde byl vítr silnější a navíc lépe stočený. Nakonec z toho bylo 25. místo z 30. lodí. Ve druhé rozjížďce se v poslední chvíli opět nevydařil start, ale nic nebylo úplně ztraceno. Horší to ale bylo na zaďáka, kdy kluci minuly všechny poryvy a prohalzovali se na předposlední místo. Ve vyrovnaném poli ale bojovali dál a dotahovali nájezdy do poryvů a podrželi si levou stranu, kde je to vytáhlo o 16 míst dopředu. Na poslední zaďák ale připustili halzu týmu NED, který hodil přímo nad ně a zastavil je. Následně je předjel tým ITA a několik dalších. V cíli pak 22. místo. V poslední rozjížďce konečně dobrý start se skvělou rychlostí a možností obratu v první změně. Na návětrné bóji 14. místo a na první zaďák ztráta pouze jedné lodě. V dalším kole už to udrželi a nakonec tedy 15. místo. Po škrtání to znamená průběžné 24. místo. Snad začne foukat a kluci budou moci využít svoji hmotnost a ne jen tahat přebytečná kila vodou. Hodně favoritů chybovalo, ale většinou se dokázali vrátit do hry. Dnes to bylo o volbě mezi poryvem, změnou, nebo menším odporem proudu. Tím jak se všechny proměnné měnily, byla to složitá matematika, ale na závěr kluci předvedli, že by to mohlo jít.

Lucka s Benem pod dohledem Johany závodili na nejvzdálenějším okruhu. Je to strašná dálka, ale alespoň jim tam foukalo. Rozpětí ale bylo velké, 5 až 12 uzlů. Ben je zatím z 51 lodí na 37. místě s dojezdy 21 a 48. Lucka jela taky slušně a zatím je na 28. místě s vyrovnanými dojezdy 24 a 26. Holek je celkem 40 národností.

V podvečer jsme vyrazili na společný brífink s trenéry World Sailing, kteří rozebírali situace na jednotlivých okruzích. Bylo to fajn vyslechnout si i jiné komentáře a shlédnout videa ze startů a točení bójí. Jen Honza nedorazil, protože spal. Asi byl unavený po antidopingové kontrole, kterou po rozjížďkách absolvoval. Byl tam asi hodinu než naplnil zkumavku. Doufám, že mu řekli, že to je na moč. Na večeři se mi zdál celkem unavený. Na závěr dne jsme udělali s Johanou podrobný rozbor, kde každý dostal prostor pro vyhodnocení všech aspektů a pak jsme společně hledali řešení. Uvidíme čím nás naši závodníci zítra potěší. Má foukat nejspíš stejně, tak držte palce!!!


YOUTH SAILING WORLD CHAMPIONSHIP - SANYA, CHINA


29er - chlapci (30 národů)

24. místo - Š. Mareček / J. Svoboda - 25,22,15

Laser Radial - chlapci (51 národů)

37. místo - Ben Přikryl - 21,48

Laser Radial - dívky (40 národů)

28. místo - Lucie Keblová - 24,26