VT Project Extreme Cup

16.09.2018

Pohárový závod lodní třídy 29er, který se měl původně konat na nádrži Nové Mlýny, se uskutečnil v náhradní lokalitě na vodním dílu Nechranice, konkrétně v Czech Sailing Centre. Na start se postavilo celkem deset lodí.

Sobotní předpověď vypadala příznivě, a tak rozhodčí Václav Brabec na nic nečekal a v půl jedné se startovalo. Foukal svěží severozápadní vítr o síle 6 až 20 uzlů. Závodníci si tak skoro ve všech rozjížďkách užili pumpování, které mají povolené od 10 uzlů výše. Souboje na vodě byly velmi atraktivní a lodě s barevnými genakry doslova létaly po celé vodní ploše. Před pátou poslední sobotní rozjížďkou došlo na "lámání chleba" - dvě posádky se mohly vyhoupnout do čela závodu. Pátá rozjížďka se startovala do slabšího větru okolo 8 uzlů a hned po startu se dostala do vedení posádka Matěj Vítovec - Martin Krsička. Skvělým čtením vody se ale na návětrné značce objevila první posádka Jaroslav Čermák - Petr Košťál. Ti perfektně kryly své soupeře a nepředvedli žádné zaváhání a jedničku tak udrželi až do cíle. Čermák s Košťálem se tak stali po pěti odjetých rozjížďkách průběžnými leadery závodu, následováni posádkou Vítovec - Krsička a Ott - Muzikář.


V neděli si již vítr nerozfoukal a výsledky tak zůstaly stejné jako po sobotě. Poděkování patří firmě VT Project za finanční podporu tohoto závodu, závodnici Aničce Justové za dodání parádních cen a Czech Sailing Centre Nechranice za perfektní zázemí. Další zastávkou lodní třídy 29er bude mistrovství České republiky, které se uskuteční v CSCN o posledním zářijovém víkendu, a už teď víme, že to bude zajímavá podívaná.
Václav Brabec