Tvrdé podmínky na úvod sezóny

18.02.2020

První letošní Eurocup lodní třídy 29er se jel ve španělském El Balís nedaleko Barcelony. Náš tým trénoval na konci ledna celý týden v katalánské metropoli a do dějiště závodu se přesunul dva dny před startem. Podmínky dovolily trénink jen ve slabém větru. Zcela opačné to bylo v úvodní den závodu. Vítr postupně zesiloval až na 20 uzlů. To by nebylo až tak kritické, ale vzhledem k malé hloubce, začaly rychle narůstat krátké vlny. I přes snahu závodníků, nebylo vždy jednoduché divoké moře ustát. Pády se nevyhýbaly ani těm nejlepším. Už v úvodní rozjížďce se druhá posádka převrátila v bráně, kde ji srolovala velká a ostrá vlna. Další loď, která díky tomu poskočila na třetí místo, byla smetena jen pár metrů od cíle. Celkem se odjely 4 náročné rozjížďky. Problémy měla velká část flotily. Celkem 25 týmů nedokončilo ani jednu rozjížďku. Nejlépe si vedli bratři Michal a Lukáš Krsičkové, kteří dojeli na 22., 20., 19. a 18. místě. Svůj díl smůly si pak vybrali na poslední velké vlně, už za hlavní přístavní hrází, kde je smetla vlna a zlomili špičku stěžně. Dobrý start do závodu měli Šimon Jurečka a Petr Košťál. Dokončili na 10. a 22. místě. Pak jim ale při pumpování na vlnách praskl genakr a byl konec. Museli na břeh. Tam mezi tím záchranáři odvezli i Áňu Košťálovou, která se při pádu bouchla do žeber. Naštěstí se ale nejednalo o nic závažného. Pro loď se s trenérem vrátila kormidelnice Lucka Košatová s Adamem Nevelöšem.

Na břehu byla velká poptávka po stěžních, ale našim se podařilo získat novou špičku od italského týmu a vše opravit. Druhý den tak mohli všichni opět pokračovat v závodě. Foukal poměrně slabý vítr, který se hodně točil a pulzoval na síle. Nebýt vln, tak to byly lipenské podmínky. Bohužel se odjela jen jedna rozjížďka. Našim se dařilo. Na 5. místě dojeli Šimon Jurečka s Petrem Košťálem a hned za nimi Lucka Košatová s Áňou Košťálovou. Tibor Nevelöš s bratrem Adamem pak dojeli na 13. místě a na 15. další sourozenci Michal a Lukáš Krsičkovi.

Třetí den závodu vál slabší a postupně až střední vítr. O velké překvapení na úvod se postarali bratři Nevelöšové, kteří zvítězili s obrovským dvou a půl minutovým náskokem před úřadujícími vice mistry světa z USA. V dalších rozjížďkách pak přidali 8., 14. a 13. místo. Jezdili znamenitě. Skvělý den měli také Šimon Jurečka a Petr Košťál. Ti si připsali dojezdy 17, 15, 16 a 9 a poskočili na průběžné 27. místo z 92 lodí.

Na poslední den závodu byla opět krutá předpověď, která se začala velmi rychle naplňovat. Start byl kvůli tomu posunut již na 10 hodinu, ale už v úvodu rozjížďky vítr sílil na 20 uzlů. Vlny rostly adekvátně s větrem, ale tentokrát naštěstí nebyly tak krátké. Celkem 22 lodí nedokončilo ani jednu ze čtyř rozjížděk. Mezi nimi byly i naše dívčí posádky. Bojovaly statečně, ale s převržením nebyla šance stihnout časový limit. Velkou dávku srdnatosti předvedli Tibor a Adam Nevelöšovi, kteří i přes jejich malou hmotnost dokázali dokončit dvě rozjížďky. Nakonec z toho bylo celkové 52. místo. Dobře jeli také Šimon Jurečka a Petr Košťál. Ti dokončili na 18. místě. Ve druhé rozjížďce se prodrali na 8. pozici. Opět ale roztrhli genakr a propadli se na 18. příčku. V posledních dvou rozjížďkách již nestartovali. Celkově jim tak patří 42. místo. Nejlépe z našich na celkovém 39. místě skončili sourozenci Michal a Lukáš Krsičkové, a to zejména díky dojezdům 24, 13, 18 a 19 v tvrdých podmínkách posledního dne.

Tento první závod série Eurocup byl skvělým vstupem do nové sezóny a pro všechny zúčastněné velkým přínosem. Dívčí posádky s novými kosatnicemi se každým dnem posouvají kupředu. Naše nejmladší a nejlehčí chlapecká posádka zahájila větší aktivitou na 29eru a na výsledcích je to okamžitě znát. A první dvě posádky potvrzují, že patří do zlaté skupiny. Je ale nutná investice do vybavení. Není nic smutnějšího, než z materiálních důvodů odstupující dosud úspěšná posádka.

Tým se ihned po závodě přesunul s vybavením zpět do Barcelona International Sailing Center, kde bude v březnu pokračovat příprava na hlavní sezónu.

29er Eurocup - El Balís ESP - 92 lodí

  1. GBR 2966 - F. Black / F. Armstrong
  2. USA 2 - S. Baker / M. Misseroni
  3. FRA 2509 - T. Le Goff / Y. Bertin

39. CZE 2283 - M. Krsička / L. Krsička

42. CZE 2279 - S. Jurečka / P. Košťál

52. CZE 2278 - T. Nevelöš / A. Nevelöš

69. CZE 2285 - L. Košatová / L. Košťálová

84. CZE 2286 - A. Justová / B. Šabatová


David Křížek - trenér SCM 29er