Soustředění v chorvatském Zadaru

06.04.2021

Dvě posádky 29er SCM B (Lucie Košatová/Anna Košťálová a Vojtěch Cibulka/ Petr Tupý) za podpory ALT 29er a 49er a ČSJ vyrazili na první jarní trénink do chorvatského Zadaru. Rozhodnutí vyrazit padlo necelé tři dny před odjezdem. Tempo příprav proto bylo velice svižné. Naštěstí se ale vše i přes mnohé komplikace podařilo zařídit, a tak jsme si mohli ve středu 31. 3. přebrat loď a motorák v Roudnici. Cesta proběhla nad očekávání dobře, setkali jsme se jen s minimem kontrol na hranicích a tam kde kontroly byly, nezabraly příliš mnoho času.

První tréninkový den byl nebyl ani tak náročný na vodě jako spíše na břehu. Stavění a kompletace lodí po zimě byla nejen zdlouhavá, ale i poměrně fyzicky náročná, nemluvě o spouštění motoráku na vodu. Naštěstí se vše podařilo a my jsme vyrazili za jarního středomořského slunce a mírného větru na první trénink roku 2021. Přibližně dvouhodinový trénink jsme strávili jednoduchým rozježděním se a drobným tréninkem manévrů.

Na velký patek jsme si naordinovali dva tréninky po dvou a půl hodinách. Převážně se jednalo o trénink manévrů a jízdy ve slabším středním větru. Došlo i na rychlostní testy mezi loděmi. Bohužel tyto nebyly zdaleka tak efektivní, jak by mohly být (kvůli absenci trenéra). V průběhu tréninku bylo opět slunečno a příjemných 15 stupňů.

Na sobotu předpověď hlásila ochlazení, déšť a střední až silný vítr. Na neštěstí pro nás se vyplnilo vše až na ten vítr. Nefoukalo. Na vodu jsme tedy šli se zpožděním a do velmi nestálého větru. Časem se mraky roztrhaly a se sluncem přišel i vítr. Samým nadšením jsme úplně přestali sledovat čas a nakonec jsme na vodě byli přes 5 hodin.

Na neděli byl slibovaný střední vítr, slunce a 15 stupňů. Opět sedělo vše až na vítr. Ten byl výrazně silnější a v polovině dopoledního tréninku dosahoval rychlosti k 25kts. Na moři se začaly dělat vlny a pro nás, jakožto vnitrozemské posádky, začaly být podmínky opravdu náročné. Došlo i na několik cvaknutí a všichni jsme se shodli, že koupel v desetistupňové vodě nebyla zvlášť příjemná. A to i přes veškerá doporučení našeho velkého šéfa, co se týče příjemnosti otužování. Silný vítr jsme si ale všichni náležitě užili. Odpolední trénink už byl klidnější a co se týče kvality byl i přínosnější.

Na velikonoční pondělí byl v plánu (hned po mrskutu) jeden trénink. Který jsme se nakonec rozhodli pro nedostatek větru zrušit. Vše se podařilo zabalit a ještě v odpoledních hodinách odjet směrem do Česka. Cesta byla opět víceméně v pořádku.

Každý den jsme průměrně napluli přibližně 25NM (asi 45km) a maximální naměřená rychlost byla 18kts. Trénink hodnotíme na výbornou, chyběly nám pouze bójky, které se nám díky podpůrnému týmu (ve složení Pavel Cibulka, Katka Košatová a Hanka Tupá) podařilo improvizovaně zajistit resp. vylovit. Tímto jim moc děkujeme za pomoc na břehu a podporu na vodě.

CZE 2279 - Lucie Košatová/Anna Košťálová

CZE 2284 - Vojtěch Cibulka/ Petr Tupý

Text: Petr Tupý