Modrý hrozen a mistrovství Rakouska

24.09.2021

O víkendu 18.9. - 19.9. se na Nových Mlýnech konal závod Modrý hrozen, který byl nejen pohárovým závodem, ale počítá se také do malého Českého poháru. Po celý víkend foukal střední vítr, který byl doplněn již o poznání chladnějším podzimním počasím a nevyhnul se nám ani déšť. Na vodě se však jezdilo pěkně, pouze chvílemi vítr ztrácel na intenzitě, což zejména těžším posádkám výrazně komplikovalo situaci.

V neděli síla i směr větru kolísaly ještě více, tudíž do poslední chvíle nebylo jasné, jak závod dopadne, jelikož výsledky byly velmi těsné. Nakonec se podařilo odjet 8 celkových rozjížděk a ve vedení se i po sobotě udržel Lukáš Dadák s Danem Viščorem, následováni posádkou ve složení Ondřej Baštář a Veronika Cibulková a finálovou trojici uzavřela posádka Matěj Vítovec a Vanda Paigerová.

Tento závod ovšem nebyl jediný, kterého se české posádky tento víkend účastnily. Na rakouském jezeru Wolfgangsee se konalo mistrovství Rakouska, kde nechyběly naše 49er posádky Matěj a Šimon Jurečkovi a Jaroslav Čermák s Petrem Košťálem. Čtvrtek a pátek posádky vyhradily pro trénink a v sobotu začal závod.

"Začali jsme slibně vítězstvím první rozjížďky, ale v dalších dvou rozjížďkách jsme se dopustili spousty taktických chyb a po prvním dnu jsme drželi 3. místo," komentoval první den závodu Jára. Druhý den závodníci poměrně dlouho čekali na vítr, který nakonec zesílil až na sílu kolem 8 m/s. V tomto krásném a relativně stálém větru se odjelo pět rozjížděk, ze kterých se Járovi s Péťou podařilo jednu vyhrát a v jedné skončit na druhém místě.

Díky těmto dojezdům si kluci odvezli pěkné třetí místo. Bratři Jurečkovi skončili v závodě šestí. Obě posádky se však podle vlastních slov musí ještě hodně zlepšit, a to ideálně závoděním. "Máme před sebou ještě hodně práce. Chyby, kterých jsme se dopustili, nelze přehlédnout a některé z nich byly opravdu hodně zbytečné," shrnul průběh závodu Jára.

Těmito závody jsme se naplno přesunuli do závěrečné části sezóny, ve které naše 29ery nyní o víkendu čeká závod na Gabčíkovu a příští týden Eurocup na Balatonu.