MMČR a EUROCUP v Černé v Pošumaví

02.09.2020

Ve dnech 28. - 30. srpna se v jihočeské Černé v Pošumaví konal závod série Eurocup a Československého poháru, který zároveň rozhodl o letošním titulu mistrů České republiky v lodní třídě 29er.

Do závodu nastoupilo na české poměry rekordních 27 posádek z České republiky, Slovenska, Německa, Nizozemí a Rakouska. Všichni doufali, že se nevyplní předpověď hlásající velice slabý vítr a nepříjemnou zimu. Bohužel se jim přání částečně splnilo pouze první den. Za větru o síle kolem 4 m/s se stihly odjet dvě rozjížďky. Poté vítr zeslábl pod hranici dvou a půl metrů za sekundu. Závodní komise se pokusila odstartovat další zozjížďku, nicméně ta musela být po prvním kole zrušena právě z důvodu slabého větru. Večer proběhl další pokus o odjetí rozjížďky, nicméně se opakoval scénář té předchozí a rozhodčí poslali flotilu na břeh nabírat především duševní sílu pro další dny. První den si nejlépe vedla posádka bratří Krsičků s dojezdy 1 a 4.

Druhý den byl start naplánován na 10.30. Za slabého jihozápadního větru se rozhodčím podařilo odstartovat jednu rozjížďku. Sobotní ranní podmínky nejvíce vyhovovaly nejlehčí posádce Tiborovi a Adamovi Nevelöšům. Protože vítr zcela zeslábl, byli závodníci posláni na břeh, kde čekali, než začne foukat. Pozdě odpoledne začal vát velice slabý západní vítr. Závodní komise využila příležitosti a vyrazila na vodu. Podařilo se odjet jednu rozjížďku. Během odpoledne si posádka sourozenců Nevelöšů připsala vítězství odpolední rozjížďky a s náskokem 3 bodů se dostala do čela výsledkové tabulky.

Na neděli bylo naplánováno vyzývací znamení první rozjížďky už na 9. hodinu ranní. Závodníci tak museli vyplouvat brzy, aby start stihli. Foukal slabý severovýchodní vítr. V polovině první rozjížďky se zdálo, že by se jeho síla mohla začít zvedat, ale nestalo se tak. V první rozjížďce zvítězila posádka Krsička - Krsička a snížila tím náskok vedoucí posádky na pouhé dva body. Protože postupně přestávalo foukat, bylo velice pravděpodobné, že k rozhodnutí o titulu mistrů České republiky mělo dojít po následujícím startu. Krsičkům se však poslední rozjížďka nepovedla a s dojezdem na 16. místě zůstali na druhé pozici celkového pořadí. Posádka Nevelöšů odjela velmi vyrovnaný závod, svými dojezdy na 2. a 3. místě poslední den udržela vedení a Tibor s Adamem se tak stali mistry České republiky v jachtingu pro rok 2020 v lodní třídě 29er.

Po druhé nedělní rozjížďce poslala závodní komise flotilu čekat na břeh. Když se ani po několika hodinách čekání nerozfoukalo, bylo na čase závod ukončit. Po dvou dnech pod mrakem a občasného deště aspoň na balení lodí vysvitlo slunce a svými paprsky příjemně hladilo po vlasech zmrzlých závodníků.


výsledky MMČR:

1. místo: CZE 2278 - Tibor Nevelöš, Adam Nevelöš - 10 bodů

2. místo: CZE 2283 - Michal Krsička, Lukáš Krsička - 20 bodů

3. místo: GER 2204 - Lena Deike, Ida Bachschmid - 22 bodů

4. místo: GER 2798 - Jule Ernst, Justus Ernst - 24 bodů

5. místo: CZE 2279 - Jaroslav Čermák, Petr Košťál - 27 bodů

Výsledky MČR:

1. místo: CZE 2278 - Tibor Nevelöš, Adam Nevelöš - 10 bodů

2. místo: CZE 2283 - Michal Krsička, Lukáš Krsička - 20 bodů

3. místo: CZE 2279 - Jaroslav Čermák, Petr košťál - 27 bodů

4. místo: CZE2282 - Lukáš Dadák, Dan Viščor - 28 bodů

5. místo: CZE 2287 - Šimon Jurečka, Matěj Jurečka - 31 bodů

Text: Jára Čermák