Mistrovství Evropy třídy 29er

25.08.2019

Mistrovství Evropy lodní třídy 29er se letos jelo na Lago di Garda v Itálii. Jedna z nejlepších jachtařských lokalit světa přilákala celkem 210 posádek, tedy 420 jachtařů ze 16 zemí. V kvalifikaci se odjelo celkem 9 rozjížděk. Poté přišlo rozdělení do skupin a v následujících třech dnech bylo odjeto dalších 8 rozjížděk. Z našich si dle očekávání nejlépe vedla posádka Jára Čermák a Petr Košťál, ale s celkovým výsledkem nakonec spokojeni nebyli. Hned v úvodní rozjížďce projížděli před vjezdem do závěrečného kola na prvním místě s náskokem 200 metrů. Obrovská změna větru a dojezd na genakr k návětrné bóji pro ně ale znamenala propad z vedoucí pozice a psychickou újmu, kterou si bohužel nesli do dalších rozjížděk. Vzpamatovali se až na konci kvalifikace, kdy je dojezdy 5 a 8 posunuly alespoň do stříbrné skupiny. Průběžné 86. místo pak postupně vylepšili a nakonec poskočili na 71. příčku.

Stříbrná skupina utekla také posádce Adam Ott a David Muzikář, kteří i přes technické problémy skončili na 8. místě v bronzové skupině a celkově tedy na 108. místě. Díky prohranému protestu stříbrná skupina utekla i mladé nadějné posádce sourozenců Krsičkových. Celkově tedy skončily naše posádky s jednou lodí ve stříbrné skupině, 3 posádky v bronzové a 4 posádky v emeraldové. Horší výsledek sourozenců Košatových způsobilo zranění kormidelnice v jedné z rozjížděk.

Příští rok se jede evropský šampionát v holandském Medmbliku, kde lze očekávat opět obrovský počet startujících posádek.


zhik 29er European Championship - CV Arco - Lago di Garda ITA - 210 lodí

71. J. Čermák / P. Košťál

108. A. Ott / David Muzikář

125. A. Justová / P. Tupý

132. M. Krsička / L. Krsička

172. Š. Jurečka / M. Jurečka

176. A. Milerová / J. Pokorný

200. M. Bauerová / V Paigerová

206. L. Košatová / L. Košata