Memoriál Jana Sedláka

06.10.2020

Ve dnech 3. - 4. října se na Brněnské přehradě konal závod MEMORIÁL JANA SEDLÁKA, který je součástí série malého poháru.

Do závodu nastoupilo 10 lodí třídy 29er. V sobotu byla předpověď na vítr kolem 16kts v poryvech až 25kts, na což se všichni těšili. První start proběhl v 11:30 při silném větru. První rozjížďku všechny posádky teprve přicházely na to, jak je vítr opravdu silný a bohužel i nestabilní. Pořadí se často měnilo a nebyla nouze o akrobatická představení při zapíchnutí přídě do vlny, nárazech větru, nebo při manévrech. Všechny posádky nakonec zvládly svoje lodě více či méně udržet pod kontrolou a vrátit se na břeh bez anebo jen s drobnými škodami na zdraví a materiálu.

Odjely se 3 rozjížďky, a poté poslala závodní komise flotilu čekat na břeh, především kvůli silnému větru, ale také protože na vodě už nezůstalo moc lodí jiných lodních tříd. Vítr ale nezeslábnul, a tak nezbylo než počkat na neděli. Sobotní podmínky se silnými poryvy nejednomu závodníkovi připomněly Intergalactic Championship, který se konal na konci srpna na Lipně. Po sobotních rozjížďkách vedla posádka Jároslav čermák - Petr Košťál. Na druhém místě na shodu s třetím (Tupý - Cibulka) byla domácí posádka Dadák - Viščor.

Na neděli byl start naplánován na 10:00 s klidnější předpovědí větru kolem do 10kts. Domácí posádky, které znaly místní podmínky se obávaly, že bude vítr skákat ještě víc, než tomu bylo v sobotu. Nakonec se tak nestalo a odjely se 3 krásné rozjížďky ve středním - slabším větru. Pořadím zamíchalo škrtání po 4. rozjížďce kdy se posádce Krsička - Krsička škrtlo DNC a dostali se tak do vedení závodu. Když se vítr začal postupně podle předpovědi stáčet, závodní komise musela celou trať přestavět. Po skoro hodinovém čekání byla odstartována 7. rozjížďka, která však musela být zrušena kvůli příliš velkým změnám směru větru. Hlavní rozhodčí udělal moudré rozhodnutí poslat lodní třídy 29er a RS Vareo na břeh a se zbývajícími třídami odjet ještě jednu chybějící rozjížďku.

Memoriál Jana Sedláka - 10 posádek

1. místo: CZE 2283 - Michal Krsička, Lukáš Krsička

2. místo: CZE 2279 - Jaroslav Čermák, Petr Košťál

3. místo: CZE 2284 - Vojtěch Cibulka, Petr Tupý


Text: Vojtěch Cibulka, Petr Tupý

Foto: Ladislav Všetečka