Jachtařský životopis Járy Čermáka

01.03.2018

Na vyžádání PR manažerky Českého svazu jachtingu byl vytvořen jachtařský životopis (autobiografie), předního českého kormidelníka lodní třídy 29er, Járy Čermáka. Po jeho přečtení nám nezbývá nic jiného, než se s vámi o tento životní příběh podělit. Samozřejmě se jedná o zcela neoficiální verzi a na svazové stránky poputuje seriózní životopis. Článek po zveřejnění vyvolal okamžité reakce, ale pouze u zainteresovaných osob. Můžeme vás ujistit, že autor rád vzpomíná na skvělá fevácká léta a vede v úctě všechny trenéry a kamarády, kteří jej v jeho kariéře provázejí.

Jára Čermák - kormidelník lodní třídy 29er

  • Začátek s jachtingem (rok): 2009
  • První závod v kolika letech: 2012
  • První lodní třída: Optimist
  • Současná lodní třída: 29er
  • Přechozí lodní třídy: RS Feva, Optimist, Cadet

Začal jsem v osmi letech na popud svého dědy jezdit na Seči. Nevěděl jsem, co mám dělat. Ale po několika létech na dřevěném optimistu se žlutou plachtou jsem zjistil, že s větrem ve vlasech a sluncem v duši chci žít. Kličkovat mezi nic netušícími plavci se pro mě stalo denním chlebem. Brázdit vody Seče a trhat vlasce rybářům bylo pro mě naplněnou touhou.

Pak přišel velký zlom. Přišel Cadet. Po několika úspěšných závodech na Seči jsem vyrazil na svou první větší akci. Přijeli jsme na Velké Dářko obhajovat prvenství ze Sečských závodů. Bohužel pro nás foukalo, takže se nás ostatní závodníci, zejména Václav Brabec, ptali, jestli s nimi taky závodíme, když nás míjeli cestou na břeh a my jsme tvrdě bojovali s druhým kolem rozjížďky. Tuto otázku jsme ale vytrvale ignorovali a bojovali dál. Jednou se mi dokonce skoro podařilo dojet v limitu. Na dalších závodech jsem potřeboval trochu vyškolit kosatníka. On ale mlácení lanem bral jako týrání, takže mě s hrubým slovem vystřídala jeho statečná matka. Zbytek sezony uplynul ve znamení RS Fevy. Tento závan svěžího větru mě donutil přemýšlet o moderním jachtingu. S tím přišel i první významnější úspěch, 5. místo na MČR.

Další rok jsem vyrazil na soustředění do Španělského Estartitu. Mamka mi na vodu zabalila sekanou s překvapením (vajíčko uprostřed) a od chvíle, kdy se nám ostatní, zejména Václav Brabec, posmívali, jsem sekanou dlouho moc nemusel. Tuto sezonu jsem vyrazil na své první MS do Itálie. Obsadil jsem 141. místo. Na podzim jsem po tvrdých bojích na studených vodách Vltavy ukořistil vítězství v závodě O Primátorský štít a třetí pohár z této akce spočinul na mé poličce.


Další rok jsem znovu vyrazil do Španělska. Tato sezona byla jedna z těch úspěšnějších. Vyhrál jsem MČR, pod skvělým vedením trenéra Petra Fialy jsem skončil 39. na MS, zároveň 2. v kategorii Junior. Ale vystrkovat růžky začala nová dívčí posádka. Po bližším zkoumání se ovšem zjistilo, že kormidelník je kluk.

Rok 2015 se nesl ve znamení zničené lodi. Ale to bych předbíhal. Na tréninku před ME trenér Milan Hájek zavelel: "Na vodu!" A vyjeli jsme. Bohužel foukalo 16 m/s a náš výlet nedopadl dobře. Italové na nás koukali opravdu divně. Ale ME se nám povedlo. Jen je škoda, že jsem se nezařadil do trendu disco muziky a tance. Předvedl jsem své umění na kameru, ale nebyl jsem pochopen. V půlce sezony se mi ta PET lahev začala rozpadat. Na MS v Trevemünde jsem doufal, že při sebemenším pohybu nevytrhnu kormidlo. Mezi rozjížďkami náš servisní tým pilně vybíral vodu z útrob lodi. I přes drobnou chybu inženýrů z RS se mi podařilo dokončit na 32. místě. Na Crown Cupu mě Plzeňané a angličtí štramáci bohužel předjeli.

Následující sezona vypadala velmi slibně. Na Lago di Garda jsem to natřel všem špageťákům a vytřel jim zrak prvním místem. Po jasném vítězství v Jarním závodě jsem byl motivován k ještě větším činům. ME v Černé v Pošumaví začalo hvězdně. Po druhém dnu jsem byl připraven čelit útoku na mé první místo v průběžném pořadí. Bohužel coach se věnoval raději Plzeňské posádce a skončil jsem až třetí. A proto vyhráli Angličané. Další velká akce byla MS ve Španělském Santanderu. Pod vedením zkušeného trenéra Romana Babického jsem i po dvou předčasných startech skončil 20. Stejně si ale myslím, že se rozhodčí proti mě spikli.

V září jsem vybojoval 2. místo v mistrovství Holandska. Zase za Plzeňskou posádkou.

Podzim byl pro mě ale velmi krušný. Temná strana českého jachtingu se mě svými kulaťoučkými křehkými boky snažila zlákat do své moci. Ale nedal jsem se a na jaře jsem osedlal bujného oře jménem 29er.

Celý rok až na pár nepovedených závodů na Fevě jsem už svůj nový skiff nepustil. Podařilo se mi vyzrát nad ostřílenými borci, jejichž loď, která připomínala ruskou špionážní ponorku, se jako Bludný Holanďan ponořila do hlubin Nechranic a dojet si pro krásné první místo na svém premiérovém MČR lodní třídy 29er. V říjnu jsem se i navzdory své rozstřílené hlavní plachtě téměř dostal do zlaté skupiny závěrečného Eurocupu na Lago di Garda.

29er... Vítr ve vlasech a slunce v duši... Kvůli tomu jsem jachtař.

Ostatní zájmy, školy apod.: jezdectví, atletika, hra na hudební nástroj (kytara, klavír), tancování; škola: Gymnázium Josefa Ressela, Chrudim

Významné aktuální výsledky: 1. místo MČR 29er 2017

Největší úspěchy: 20. místo MS RS Feva 2016 v Santanderu, 3. místo ME 2016 Černá v Pošumaví, 2. místo MS 2014 Carnac kategorie Junior

Plány a cíl: (Olympiáda 2024 Marseille); YOUTH SAILING WORLDS 2018 Corpus Cristi USA